Die Oscar-Nominierungen 2008
Best motion picture of the year - Bester Film*Atonement
*Juno
*Michael Clayton
*No Country for Old Men
*There Will be Blood
Achievement in directing - Regie*Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood
*Joel und Ethan Coen, No Country for Old Men
*Tony Gilroy, Michael Clayton
*Jason Reitman, Juno
*Julian Schnabel, The Diving Bell and the Butterfly
Performance by an actress in a leading role - Hauptdarstellerin*Cate Blanchett, Elizabeth: The Golden Age
*Julie Christie, Away From Her
*Marion Cotillard, La Vie En Rose
*Laura Linney, The Savages
*Ellen Page, Juno
Performance by an actor in a leading role - Hauptdarsteller*George Clooney, Michael Clayton
*Daniel Day-Lewis, There Will Be Blood
*Johnny Depp, Sweeney Todd
*Tommy Lee Jones, In the Valley of Elah
*Viggo Mortensen, Eastern Promises
Performance by an actress in a supporting role -
Nebendarstellerin*Cate Blanchett, I’m Not There
*Ruby Dee, American Gangster
*Saoirse Ronan, Atonement
*Amy Ryan, Gone Baby Gone
*Tilda Swinton, Michael Clayton
Performance by an actor in a supporting role - Nebendarsteller*Casey Affleck, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
*Javier Bardem, No Country for Old Men
*Hal Holbrook, Into the Wild
*Philip Seymour Hoffman, Charlie Wilson’s War
*Tom Wilkinson, Michael Clayton
Original screenplay - Originaldrehbuch*Juno; Diablo Cody
*Lars and the Real Girl; Nancy Oliver
*Michael Clayton; Tony Gilroy
*Ratatouille; Brad Bird, Jan Pinkava
*The Savages; Tamara Jenkins
Adapted screenplay - Script nach Buchvorlage*Atonement; Christopher Hampton
*Away From Her; Sarah Polley
*The Diving Bell and the Butterfly; Ronald Harwood
*No Country for Old Men; Ethan Coen and Joel Coen
*There Will be Blood; Paul Thomas Anderson
Best animated feature film of the year - Zeichentrickfilm*Persepolis
*Ratatouille
*Surf’s Up
Best foreign language film of the year- Fremdsprachiger Film*Beaufort - Israel
*The Counterfeiters - Österreich
*Katyń - Polen
*Mongol - Kasachstan
*12 - Russland
Achievement in art direction - Ausstattung*American Gangster; Arthur Max, Beth A. Rubino
*Atonement; Sarah Greenwood, Katie Spencer
*The Golden Compass; Dennis Gassner, Anna Pinnock
*Sweeney Todd; Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
*There Will Be Blood; Jack Fisk, Jim Erickson
Achievement in cinematography - Kamera*The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford; Roger Deakins
*Atonement; Seamus McGarvey
*The Diving Bell and the Butterfly; Janusz Kaminski
*No Country for Old Men; Roger Deakins
*There Will Be Blood; Robert Elswitt
Achievement in costume design - Kostüme*Across the Universe; Albert Wolsky
*Atonement; Jacqueline Durran
*Elizabeth: The Golden Age; Alexandra Byrne
*La Vie En Rose; Marit Allen
*Sweeney Todd; Colleen Atwood
Achievement in film editing - Schnitt*The Bourne Ultimatum; Christopher Rouse
*The Diving Bell and the Butterfly; Juliette Welfling
*Into the Wild; Jay Cassidy
*No Country for Old Men; Roderick Jaynes
*There Will Be Blood; Dylan Tichenor
Achievement in makeup*La Vie En Rose
*Norbit
*Pirates of the Caribbean: At World’s End
Achievement in music written for motion pictures (Original score)*Atonement; Dario Marianelli
*The Kite Runner; Alberto Iglesias
*Michael Clayton; James Newton Howard
*Ratatouille; Michael Giacchino
*3:10 to Yuma; Marco Beltrami
Achievement in music written for motion pictures (Original song)*August Rush; Raise It Up
*Enchanted; Happy Working Song
*Enchanted; So Close
*Enchanted; That’s How You Know
*Once; Falling Slowly
Achievement in sound editing - Tonschnitt*The Bourne Ultimatum; Karen Baker Landers, Per Hallberg
*No Country for Old Men; Skip Lievsay
*Ratatouille; Randy Thom, Michael Silvers
*There Will Be Blood; Matthew Wood
*Transformers; Ethan Van der Ryn, Mike Hopkins
Achievement in sound mixing - Ton*The Bourne Ultimatum; Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
*No Country for Old Men; Skip Lievsay, Craig Berkey u.a.
*Ratatouille; Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane
*3:10 to Yuma; Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe
*Transformers; Kevin O’Donnell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Achievement in visual effects*The Golden Compass; Michael Fink, Bill Westenhofer u.a.
*Pirates of the Caribbean: At World’s End; John Knoll, Hal Hickel u.a.
*Transformers; Scott Farrar, Scott Benza u.a.
Best documentary feature - Dokumentarfilm*No End in Sight
*Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
*Sicko
*Taxi to the Dark Side
*War/Dance
Best documentary short subject - Dokumentar-Kurzfilm*Freeheld
*La Corona
*Salim Baba
*Sari’s Mother
Best animated short film*I Met the Walrus
*Madame Tutli-Putli
*Même Les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)
*My Love (Moya Lyubov)
*Peter & the Wolf
Best live action short film*At Night
*Il Supplente (The Substitute)
*Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)
*Tanghi Argentini
*The Tonto Woman
Honorary Oscar: Robert F. Boyle
------------------------------------------------------
Die Oscar-Verleihung findet am 24. Februar im Kodak Theater in Los Angeles statt. In Deutschland wird wahrscheinlich wieder ProSieben Live übertragen.
*So siehts aus: